Etioopia on kohvi sünnimaa. Etioopias on kohv midagi enamat kui lihtsalt jook, mida tarbitakse ärkvel püsimiseks ja päeva läbi elamiseks – see on oluline osa kultuurielust. Kohv on osa etiooplaste igapäevaelust ja omab suurt rolli inimeste kokkuviimisel hoolimata nende rahvuste, religioonide, elustiili, staatuse või kommete erinevustest. Kohalikud legendid, kohvi avastamise ajalugu ning sotsiaalmajanduslikud eelised muudavad kohvi Etioopias pühaks tooteks.
Etioopias on kohvikultuur, mis pole mitte ainult pikk, vaid ka traditsiooniderikas. Etioopia armastatud kohvitseremooniat ehk jebena buna, mida sageli peetakse nende kõige olulisemaks sotsiaalseks sündmuseks, on edasi antud põlvkondade kaupa. Tseremooniat teostab traditsiooniliselt leibkonna naisliige. See silmapaistev sõpruse ja külalislahkuse märk on aeganõudev protsess ning kestab tavaliselt mitu tundi. Tseremoonia läbiviimise- ja kohvi serveerimise viis võib piirkonniti erineda.
Kohvi avastamise kohta liigub mitmeid legende. Üks levinumatest räägib 850. aasta paiku elanud noorest Etioopia kitsekarjusest, kes märkas, et pärast teatavate marjade söömist muutusid tema kitsed eriti elavaks.
Ta viis marjad munkadele ja rääkis neile kitsede käitumisest. Mungad proovisid marju, kuid pettusid nende kibedas maitses sedavõrd, et viskasid marjad tulle. Peagi tundsid nad õhus meeldivat aroomi. Mungad olid nii uudishimulikud, et keetsid röstitud viljadest joogi. Sel viisil saadud kohvijooki hakati pidama Jumala poolt saadetud kingituseks, sest see aitas neil pool ööd ärkvel püsida.
Etioopia on sadu aastaid pakkunud maailma parimaid esmaklassilisi kohviube. Piisavalt happeline pinnas koos mägipiirkondade kõrguste ning täpselt paraja vihmasajuga teeb Etioopiast kohvitaimede kasvatamiseks ideaalse koha. Tänu sellele ei ole vaja kohvitami väetada ning ligi 90% kohvist on kasvatatud mahepõllumajanduslikult. 90% Etioopia kohvist korjatakse käsitsi metsadest või väikestest koduaedadest (istandustest) ning ainult 10% tuleb suurtest kohvifarmidest.
Etioopias on kuus suuremat kohvikasvatamise piirkonda, mis omakorda jagunaved väiksemateks ala-piirkondadeks. Handgurmee poolt pakutav kohv on pärit Edela-Etioopias asuvatest väiksest asuvatest väikesest 1500 meetri kõrgusel asuvast Bebeka kohviistandustest. Saagikoristus toimub detsembrist – märtsini.
Etioopia kohvi iseloomustab kirgas ja tsitruseline järelmaitse, keskmine täidlus ning kõrgem happesus, mis pakub keerukat, kuid samas õrna maitseelamust. Etioopia kohviube töödeldakse nii kuiv- kui ka märgtöötlusemeetodil, millest mõlemad annavad lõppröstile erineva maitse.
Kohvi kasvatamine ja töötlemine on üks peamisi majandusvaldkondi Etioopias: ligi 25% elanikkonnast töötab otseselt või kaudselt kohvitööstuses. Etioopia on suurim kvaliteetse kohvi tootja Aafrikas ning seitsmendal kohal maailma kohviriikide hulgas. Tänu iidsele kohvikultuurile tarbitakse umbes pool saagist riigis endas.
Kõrgusvahemik: 1500m-2200m üle merepinna
Saagikoristus: november-märts
Sordid: Arabica ja kohalikud pärandsordid
Mari –
Oleme Merikese käest tellinud kohviube alates kui ta Handson’s kohviubadega Eesti turule tuli.
Merike oli lahke meile proovimiseks andma mitmeid erinevaid ube, aga senini on meie lemmikuks jäänud just Ethiophia kohvioad.
Meie ettevõttes on ligi 40 inimest, siis kõigile meelepärane kohviuba leida oli päris suur väljakutse 😊
Meile maitseb 100% araabika kohviuba, mille aroomikas ning täiuslik maitse sobib nii musta kohvina kui ka piimaga joojatele.
Merike Kandar –
Hea, Mari!
Tunnen suurt rõõmu teie tagasiside eest! Nautige külluslikke kohvihetki☕😇!
Marika –
Ta ei ole kibe, ta on magus ilma suhkruta ja tal on kakaone järelmaitse.