Peru BIO märki kandvaid kohviubasid kasvatavad väikeste istanduste omanikud Andide lähedal Cajamarca kohviistanduses kuni 2000 meetrit üle merepinna, kus õhk on väga puhas ja muld rikkalikult viljakas. Kohvioad vajavad aastaringseks kasvamiseks 15-25 C temperatuuri.
Kuigi kõrged Andid pakuvad kohvipuude kasvatamiseks optimaalseid tingimusi, on kohviistandusi ka kogu riigi rannikutasandikul ning isegi džunglipiirkonnas. Peruus on vähe selliseid piirkondi, kus kohvi ei kasvatata.
Peruus hakati kohvi kasvatama umbes 1700. aastate keskpaigas. Ei ole täpselt teada, kuidas jõudsid kohvitaimed sinna kiiremini kui mujale Kesk-Ameerika riikidesse, mis olid tegelikult lähemal Kariibi merele, mille kaudu kohvitaimi toodi. Peruu kohvi ajaloost enamuse ajast on kohvi kohapeal nauditud. Kuigi tootmine kasvas pidevalt 1700. ja 1800. aastatel, ei eksporditud seda palju ning väga vähe kohvist jõudis nii kaugele kui Ameerika Ühendriikidesse. 1800. aastate lõpus levis Indoneesias ja seda ümbritsevates riikides laiaulatuslik kohvitaimede haigus, mis hävitas Aasia kohvitööstuse. Kuna see regioon oli tollal Euroopa põhiline kohviimpordi piirkond, hakkasid Euroopa ostjad otsima lahendust mujalt. Peruu oli suurepärane valik.
Tänapäeval mängib kohv Peruu majanduses olulist rolli ning on sissetuleku allikaks rohkem kui 200 000 Peruu perekonnale. Kohvi kasvatamisega tegelevadki suures osas väiketalunikud. Kohvimarjad korjatakse käsitsi, märgtöödeldakse ning kuivatatakse päikese käes. Tänu viljakale mullale kasutavad paljud farmerid orgaanilisi väetisi ning seetõttu on Peruu mahekohvi eksportijate hulgas maailmas teisel kohal.
Peruu on eriline selle poolest, et seal kasvatatakse kohvi väga erinevatel kõrgustel ning eri piirkonnad toodavad väga erinevate maitseprofiilidega kohvi. Madalametsa piirkondades kasvatatud kohv on mahe, madalama happesusega, puuviljade- ja lillenootidega. Kõrgemal mägedes kasvanud kohv on keskmise happesusega ja rikkalikuma magususega, maitsenootides on tunda lisaks kergele puuviljamaitsele ka pähklit ning šokolaadi. Kõrgetes mägipiirkondades toodetakse ka suurepäraste maitsetega erikohvi.
Peruus on kolm suurt kohvikasvatuspiirkonda:
Põhja-Peruu, mille alla kuuluvad Piura, Cajamarca, Amazonas ja San Martin’i regioonid
Kesk-Peruu, kuhu kuuluvad Huanuco, Pasco ja Junin
Lõuna-Peruu, mille alla kuuluvad Cuzco, Ayacucho ja Puna kohvikasvatuspiirkonnad.
Handgurmee poolt pakutavat orgaanilist Peruu kohvi kasvatavad kaks väiketootjat Cajamarca piirkonnas. Piirkonda iseloomustab mineraalide rikas aluspinnas, mis loob selle kohvi kasvuks ideaalsed tingimused. Kohvi korjavad põlisrahvaste pered keskmiselt 4 hektari suurustes taludes. Selle piirkonna põllumehed püüavad kaitsta keskkonda kasutades orgaanilisi väetisi ja jälgides hoolikalt veemajandust, et vältida reostust. Taimed kasvavad tiheda metsataimestiku varjus, võimaldades igal kohvioal arendada selgeid aroome ja maitseid. Kohv on magus, puuviljane ja täidlane, keskmise ja meeldiva happesusega, milles on tunda vanilje, kirsi ja šokolaadi noote.
Seda, kui tähtis on kohv peruulaste jaoks, näitab iga-aastane augusti neljandal reedel toimuv kohvi tähistamise päev. Eesmärk on edendada uusi sorte, toetada ja tutvustada kohalikke väikseid kohvifarme ja kohviubade röstijaid. Korraldatakse kohvilaatasid, degusteerimisi ja baristade võistlusi.
Peruul on kohvisõbrale palju pakkuda. Riigi lai kliima- ja kõrguste erinevus loob kohviubadele mitmekesise maitse. Alates Puno mahlastest, magusatest ja puuviljasetest nootidest kuni Piura šokolaadi-karamellilisteni – igaühele leidub midagi!
Liilija (toote omanik) –
Tänan nii personaalse lähenemise eest, see on nii armas😊😊. Teie kohviubadest valmistatud kohvi oli imemaitsev, mõnusalt kange ja aromaatne, supper hea maitseelamus. Kui ema mul külas käis kiitis ka tema kohvi. Pluss suitsupipar, samuti minu täielik uus lemmik. Te teete ikka väga ägedat asja, jätkake samas vaimus!!
PS! Ja muidugi palju, palju õnne sünnipäevaks!💐 Täiskäigul edasi.